Zdravotníci ve Zlínském kraje kritizují části koncepce kraje

Agentury
15. 5. 2018  ・  3 minuty čtení

Zástupci zdravotníků ve Zlínském kraji kritizují části krajské zdravotnické koncepce. Krajští zastupitelé se s koncepcí seznámili v dubnu, preferovanou variantou je vytvoření jedné akciové společnosti, která by příští rok vznikla fúzí čtyř krajských nemocnic.

Zlín – Cílem je vyšší ekonomická efektivita i lepší péče pro pacienty. Koncepce by se měla schvalovat na konci června. Zástupci zdravotníků, kteří v březnu sepsali petici a sesbírali v kraji přes 2500 podpisů, však s některými body nesouhlasí, včetně sloučení nemocnic. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zaslal ČTK člen petičního výboru a kroměřížský lékař Miloš Kucián.

“V okamžiku, kdy bude jeden holding s jedním identifikačním číslem IČ, bude jen na libovůli jednoho centrálního vedení, jak a kterou péči ´zkoncentruje, racionalizuje´, neboli zruší v menších nemocnicích – ať už bude eufemistické pojmenování jakékoli,” uvádí se ve zprávě zdravotníků. Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) a předseda společného představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček však při představování koncepce uvedli, že se nebude v krajských nemocnicích rušit žádné oddělení. Některé specializované výkony však budou koncentrovány do určité nemocnice, která se na zákrok zaměřuje a je vybavena přístrojově a personálně.

Podle některých zdravotníků je dalším hlavním cílem přesun lukrativních činností a zlepšení ekonomického výsledku zlínské nemocnice, která má z minulých let velkou ztrátu. “Dále lze vysledovat snahu o personální ´vytunelování´ menších nemocnic – přesunem erudovaného personálu, a to na úkor regionů Uherského Hradiště, Kroměříže a Vsetína,” uvedli zdravotníci, kteří se obávají také možného použití personálu v jiných nemocnicích. Maráček však již dříve uvedl, že to vždy bude na dobrovolném rozhodnutí personálu a domluvě s daným primářem. “Většina zaměstnanců ví, že pokyn k dobrovolnosti od nadřízeného se špatně odmítá. I šéf má svého šéfa a navíc nadřízení se mohou měnit. A z dobrovolnosti se může lehce stát povinnost,” namítli zdravotníci.

Zpochybňují i prezentované finanční úspory v případě jednotné společnosti. Hejtman již dříve uvedl, že pokud by krajské nemocnice fungovaly jako jedna společnost již od roku 2014, výnos od zdravotních pojišťoven by byl vyšší o 276 milionů korun. Společným nákupem se za část loňského roku ušetřilo 80 milionů korun, podle odhadu by úspora mohla činit až sto milionů korun ročně.

Zastupitelé by se koncepcí měli zabývat v červnu, podle Čunka se však ještě bude čekat do začátku listopadu, kdy bude známá úhradová vyhláška na příští rok. Fúze by měla nastat od 1. ledna 2019. Pokud by se ukázalo, že podmínky jsou pro velké celky nevýhodné, mohl by hejtman svolat zastupitelstvo a rozhodnout jinak. Podle hejtmana je však tato varianta málo pravděpodobná, fúze se mu jeví jako výhodná a jeden velký subjekt má mnohem lepší podmínky pro vyjednávání s pojišťovnami.

(ČTK)