VZP drží nemocnice kvůli bonusům v šachu

Barbora Silná
5. 12. 2017  ・  2 minuty čtení

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) otálí u některých nemocnic s vyúčtováním péče za rok 2016. Podmiňuje je podepsáním prohlášení, zda nemocnice čerpala bonusy.

Praha – Podpisem jednoduchého prohlášení, zda nemocnice obdržely od dodavatelů léků a zdravotnického materiálu zpětné bonusy či nikoli, podmiňuje VZP u některých lůžkových zařízení vyúčtování zdravotní péče za rok 2016. Pokud nemocnice bonusy od firem neměly, mohou jejich managementy s klidným svědomí podepsat prohlášení VZP. Jestliže ale nemocnice bonusy čerpaly, potom chce VZP vědět, v jaké výši přesně.

“Naše formulace je poměrně striktní a jasná. Jsou zdravotnická zařízení, která nám bonusy normálně přiznávají, a zdravotnická zařízení, která je nepřiznávají. Pokud někdo tvrdí, že bonusy nemá, tak by se k tomu měl také jednoznačně postavit,” řekl Medical News minulý týden náměstek pro zdravotní péči VZP Petr Honěk. Podle jeho slov data vůbec neposkytlo více než 20 procent nemocnic. Další odpověděly jen z části a zbývající buď informace poskytly nebo bonusy nečerpaly.

Potvrdil také, že se informace o bonusech projeví ve vyúčtování péče. “Jestli se to projeví finančně projeví, záleží zcela na kontrétní situaci. Jsou situace, kde se to projevit může, a kde nemusí,” podotkl Honěk. Rok 2016 je přitom refencí pro smlouvy o úhradách v proce 2018.

Spory okolo bonusů a jejich vykazování se snažil částečně narovnat odcházející ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), který už ale do vyhlášky o rámcových smlouvách nestihl prosadit ustanovení, podle kterého by se v případě sporu mezi zdravotní pojišťovnou a zdravotnickým zařízením, pro vykazování platily ceny Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) u ZULP a maximální ceny VZP u ZUM.