Státem řízené nemocnice začnou od sprna společně nakupovat

Redakce Medical News
21. 6. 2018  ・  2 minuty čtení

Státní nemocnice budou nakupovat společně léky a zdravotnický materiál. Mají tak ušetřit. První informace o veřejných zakázkách budou k dispozici do konce června.

Praha – Krok k centrálním nákupům učinil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), když rozhodl o provedení pilotního projektu společných nákupů vybraných komodit státními nemocnicemi. Všechny přímo řízené nemocnice ministerstva tak budou poprvé v historii společně nakupovat například některé léky, injekční stříkačky či rukavice. Oznámila to mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová s tím, že dnes podepsali zástupci nemocnic na ministerstvu smlouvy o společném zadávání. První společný nákup, resp. vypsání společné veřejné zakázky, plánují na srpen. Organizovat si je přitom budou samy nemocnice.

Úspory v desítkách milionů korun

“Vzhledem k tomu, že se nemocnice k myšlence centrálních nákupů doposud stavěly velmi odmítavě, a to i přes dlouhodobé výtky ze strany Evropské komise, považuji dnešní podpis smluv o společném zadávání za velký krok dopředu,” konstatoval Adam Vojtěch. Odhadované úspory vyčíslil na desítky milionů korun. ” Centrální nákupy jsou jasným trendem ve vyspělých zemích, jako je Německo, Francie či Nizozemsko, jsem rád, že se mezi ně zařadí i Česká republika,” dodal ministr zdravotnictví.

Začátkem letošního roku vyzval ministr Vojtěch ředitele nemocnic, aby do dubna navrhli komodity, které budou společně nakupovat. “Společné nákupy nemocnic nejenže budou mít pozitivní efekt na cenu díky množstevním slevám, ale je to i cesta k vyšší míře transparentnosti a standardizaci,” domnívá se ministr zdravotnictví.

S jeho názorem ale nesouhlasí jeho předchůdce v ministerské pozici a dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Transparentnost podle něho české zdravotnictví prodraží, protože farmaceutické firmy i dodavatelé zdravotnického materiálu budou muset držet ceny pro celou Evropu. “Pokud budeme mít detailně zveřejněné všechny ceny všeho, tak bude jediný důsledek – bude to významným způsobem dražší,” uvedl Miloslav Ludvík podle ČTK včera na odborné konferenci Transparentní a trvale udržitelné zdravotnictví. Podle ředitele Ludvíka je české zdravotnictví podfinancované asi o 30 miliard korun ročně. “Část těch peněz máme díky tomu, že máme schopnost domluvit si slevu nebo bonus,” dodal.

První informace do konce června

Nemocnice tak od sprna začnou společně nakupovat zdravotnický materiál, který na základě zadání vytipovaly. Jedná se především o injekční stříkačky, gázu a gázové komprese, plenkové kalhotky pro dospělé a vyšetřovací či operační rukavice, které budou předmětem pilotního sdruženého nákupu. “V případě, že se projekt osvědčí a dojde k úsporám finančním a administrativním, bude rozšiřován o další komodity. Celkem bude vypsáno deset sdružených zakázek. Předběžná oznámení o zakázkách by měla být zveřejněna do konce června,” uzavřela mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

(s využitím ČTK)