První zneplatnění léku provedli v brněnské ústavní lékárně

Redakce Medical News
29. 6. 2018  ・  2 minuty čtení

Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jako první v Česku ověřila a zneplatnila vydané balení léku.

Brno – Stalo se tak v rámci protipadělkové směrnice, která se začala v Česku od dubna zkoušet v rámci pilotního projektu. Zapojilo se do ní 16 nemocničních lékáren, 4 veřejné lékárny, 2 lékárenské řetězce a šest distributorů léčiv. V ostrém provozu začne platit v celé Evropě 9. února příštího roku.

“Ověřili jsme propojení na úložiště a vydali pacientce balení s ochranným prvkem – 2D kódem, zároveň bylo přes internet ověřeno, že se nejedná o padělek,” vysvětlil lékárník z ústavní lékarny Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Šimíček.

V této souvislosti poukázali lékárníci na fakt, že protipadělková směrnice povede k zdržení výdeje léků a další administrativní náročnosti pro lékárníky. “V lékárnách – veřejných i nemocničních – bude docházet k nárůstu práce a zdržení při výdeji, zejména při výdeji velkého počtu balení v nemocnicích,”  upozornil Martin Šimíček.

Důvodem je fakt, že každé balení léku obsahuje svůj unikátní kód, který je třeba ověřit v online registru. Tak lékárník zjistí, že se nejedná o padělek léku. Následně musí kód  zneplatnit, aby nemohl být preparát opakovaně vydán.  “Nyní lékárníky v rámci pilotního projektu čeká testování, na základě kterého bude nutné odhadnout, jak bude administrativně náročné pro pracovníky lékárny samotné ověření, především léčivých přípravků pro hospitalizované pacienty,” informoval Martin Pavlík, ředitel Fakultní nemonice u sv. Anny.

Nárůst práce a nutné posílení týmu farmaceutů

Po zavedení eReceptů a nutnosti ověřovat každé balení léku upozorňují farmaceuté na to, že kapacitně nestihnou nezajistit plynulost výdeje léčiv. “V následujících měsících bude nutné vyhodnotit, jak bude nutné posílit personál lékárny, aby péče o pacienty zůstala zajištěna. Zároveň bude probíhat testování hardware potřebného pro zpracování velkého počtu vydaných balení,” zakončil Šimíček.

Na nezbytnost posílení personálu upozornil už v březnu generální ředitel společnosti Česká lékárenská Holding provozující síť Dr. Max Daniel Horák, podle kterého ročně vydají farmaceuti v lékárnách Dr. Max ročně až 45 milionů léků na předpis. “Zatím jsme to propočítávali předběžně, a dospěli k závěru, že bude potřeba na menší lékárnu se 3 až 4 lidmi jeden zaměstnanec navíc. To bude přinášet personální náklady, ale problémem bude i nedostatek kvalifikovaných odborníků,“ vysvětlil Daniel Horák s tím, že se nicméně do pilotního projektu zapojili.