Plzeňský kraj dá nemocnici Sušice 5,1 mil Kč na nonstop ambulanci

Agentury
11. 6. 2018  ・  2 minuty čtení

Plzeňský kraj přispěje městu Sušice na Klatovsku 5,1 milionu korun na zajištění nonstop provozu chirurgické ambulance.

Plzeň – Město je majitelem nemocnice, kterou na základě smlouvy provozuje soukromá společnost Penta. Firma v polovině loňského roku ukončila provoz na chirurgickém lůžkovém oddělení, a tím i provoz nepřetržité chirurgické ambulance. Po jednáních s městem Penta nakonec od letošního dubna nonstop ambulanci obnovila, město ale muselo slíbit, že přispěje na mzdy lékařů sloužících od 15:30 do 7:00, o víkendech a svátcích.

Kraj už podobně posílá příspěvek 1,2 milionu korun sousednímu Karlovarskému kraji na provoz pohotovosti v nemocnici v Mariánských Lázních, kam jezdí i pacienti z Tachovska.

Na sušické chirurgii se ještě loni operovalo, Penta ale hlavně kvůli problémům s nedostatkem lékařů lůžkovou chirurgii zavřela a provoz chirurgické ambulance nechala jen ve všední dny od 7:00 do 15:30.

Starosta Petr Mottl (ODS) dnes ČTK řekl, že městské zastupitelstvo na letošek vyčlenilo šest milionů korun na mzdové náklady na provoz chirurgické ambulance v noci. Omezení provozu totiž vyvolalo ve městě negativní ohlas, lidé začali podepisovat petici za udržení dosavadního rozsahu péče. Město příští rok vyhodnotí, kolik letos noční provoz ambulance stál a kolik naopak vynesl. Pokud se ukáže, že zvýšené náklady byly nižší než 5,1 milionu, přeplatek kraji vrátí, řekla krajská radní odpovědná za zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Dotace Plzeňského kraje nahradí peníze, které by na noční provoz ambulance dalo město. Mottl upozornil na to, že spádová oblast nemocnice je 40.000 obyvatel. Sušice, označovaná za bránu Šumavy, je navíc přirozeným centrem i pro desetitisíce letních a zimních šumavských turistů a nepřetržitá ambulance má opodstatnění.

Někteří opoziční zastupitelé upozorňovali na to, že příspěvek pro sušickou nemocnici není systémové řešení. Připustil to i Mottl. Celé zdravotnictví se podle něj potýká s nedostatkem zdravotníků a nedostatkem peněz a potřebuje systémové změny. Připomněl, že i Plzeňský kraj ročně platí svým nemocnicím na pokrytí ztrát miliony korun. Na letošní rok je na to v rozpočtu 208 milionů. “Jsem přesvědčený, že sanace ztrát nemocnic by mohly být i za spoluúčasti obcí, podobně jako obce přispívají na dopravní obslužnost,” dodal Mottl.

(ČTK)