Nemocnice Zlínského kraje by mohly být jednou společností

Agentury
16. 4. 2018

Krajští zastupitelé ve Zlínském kraji se dnes seznámili s koncepcí rozvoje krajských nemocnic. Preferovanou variantou je vytvoření jedné akciové společnosti, která vznikne fúzí čtyř krajských nemocnic.

Zlín – Počítá se v ní s jednotným nákupem léků a materiálu či jednotným IT prostředím. Podle předsedy společného představenstva krajských nemocnic Radomíra Maráčka by to mělo být výhodnější také pro lékaře kvůli získání akreditace. Vedení kraje představilo zastupitelům koncepci na několikahodinovém semináři, schvalovat se bude na červnovém zasedání zastupitelstva.

V jedné akciové společnosti by nemocnice vystupovaly vůči pojišťovnám jako jeden celek, podle Maráčka se však nadále bude sledovat, jak jednotlivé nemocnice hospodaří. Například Uherskohradišťská nemocnice je v dobré ekonomické kondici, zlínská nemocnice má z minulých let ztrátu 215 milionů korun. “Chceme dosáhnout stejné kvality v nemocnicích, což dnes není,” uvedl Maráček.

Odborná péče by podle něj měla být standardizovaná. “Musíme garantovat, že péče bude na vysoké úrovni, bude kvalitní. Neříkám, že tomu tak není, ale musí být více standardizovaná,” uvedl Maráček. Pro plánované výkony si pacient podle něj může zvolit konkrétní nemocnici, v případě akutních výkonů však musí dostat stejnou péči ve všech nemocnicích.

Co se týče laboratorní medicíny, každá nemocnice by měla zvládnout základní metody, které lékaři potřebují okamžitě. Speciální vyšetření by se měla centralizovat ve zlínské nemocnici. “Metody, které nejsou pro nemocnice zajímavé, se mohou nabídnout jiným laboratořím,” uvedl Maráček.

V rámci onkologické léčby by mohli pacienti docházet do ambulancí ve všech nemocnicích, nejen do zlínského Onkocentra. Ve Zlíně by mělo vzniknout Iktové centrum. Obyvatelé Kroměřížska se obávali možného zrušení porodnice v Kroměřížské nemocnici, koncepce však s tím nepočítá. Kvůli zajištění kvalitní péče by v porodnicích mělo být minimálně 600 porodů za rok. V kroměřížské porodnici se loni narodilo 661 dětí. Podle Maráčka se však legislativa může vyvíjet a fúze nemocnic do jedné společnosti by zajistila, že žádná porodnice v kraji by nebyla ohrožena, v krajských nemocnicích bylo loni 5298 porodů. “Když to rozdělíme mezi čtyři nemocnice, budeme garantovat, že je budeme moci zachovat i z pohledu pojišťoven,” uvedl Maráček.

Podle předsedy Okresního sdružení České lékařské komory (ČLK) Kroměříž Jaroslava Nováka se lékaři v případě vytvoření jednoho celku obávají možnosti přesunu personálu mezi jednotlivými nemocnicemi. “Zatím to není ještě úplně dodiskutováno, není to schváleno. Jsme ujišťováni, že smlouvy zůstanou stejné,” uvedl Novák.

Lékař Tomáš Šindler z Kroměřížska vytýkal to, že koncepce byla připravována “za zavřenými dveřmi” bez konzultace. “Zlínská nemocnice má být pozvednuta na úroveň téměř fakultní nemocnice, což by nikomu nevadilo, ale musí se říci i ‘B’, že je to za cenu omezení provozu a zhoršení charakteru stávajících okresních nemocnic. Je oprávněná obava, že když posílíme centrum, vždy je to něco za něco,” uvedl Šindler.

Ve Zlínském kraji připadá na jedno lůžko 225 obyvatel, krajské nemocnice mají 1885 akutních lůžek, lékařů je 694.

(ČTK)