Lékárnické spolky chtějí zastavit zánik regionálních lékáren

Agentury
13. 7. 2018  ・  2 minuty čtení

Lékárnické spolky chtějí zastavit zánik malých regionálních lékáren. Spustily proto kampaň, která má oslovit nejen představitele vlády a parlamentu, ale i komunální politiky.

Praha – Požadují stanovení stejných koncových cen a doplatků na regulovaná léčiva při výdeji na lékařský předpis, distribuci léků do všech lékáren bez limitů, smysluplnou regulaci sítě lékáren a změny ve financování lékárenské péče. Na dnešní tiskové konferenci v Průhonicích to uvedli zástupci iniciativy Vaši lékárníci CZ a Grémia majitelů lékáren.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se debatám o požadavcích lékárníků nebrání. K stanovení stejných doplatků se ale staví rezervovaně, mohli by na to podle něho doplatit pacienti. “Tam, kde nejsou doplatky žádné, by ze dne na den mohly být i stovky korun,” řekl novinářům.

Dodávku léku na vyžádání lékárny měla zajistit poslanecká úprava zákona schválená v minulém volebním období, podle Vojtěcha je ale ustanovení mířící na distributory nevymahatelné. Ministerstvo chystá novou úpravu, podle níž by měl povinnost podle slovenského vzoru výrobce. “Tím by měly být léky i v menších lékárnách zajištěny,” zdůraznil ministr. Dokáže si, jak uvedl, představit i regulaci sítě lékáren vydávajících léky na předpis, aby se nesoustředily na jednom místě.

Předseda spolku Vaši lékárníci CZ Aleš Nedopil ČTK potvrdil, že načasování kampaně má i souvislost s blížícími se komunálními volbami a byla záměrně otevřena v období, kdy se regionální uskupení připravují na podzimní souboj o voliče. “Myslíme si, že tím získáme i určitý vliv v takzvané profesní politice, která tady dosud nebyla z našeho pohledu řádně vedena,” uvedl. Lékárny v regionech by podle něj měly v rámci kampaně samy “atakovat” místní politiky. “Budeme odkrývat takzvaná lékárnická tabu, o nichž se dlouho nemluvilo,” řekl Nedopil.

Cílem kampaně je podle něj hlavně osvěta. “Lékárníci nepatří mezi profese typu taxikářů, aby křičeli v kožených bundách někde před magistrátem,” zdůraznil. Podle něj však záleží i na přístupu ministerstva zdravotnictví, které slíbilo některé změny ve financování venkovských lékáren. Pokud by od slibů ustoupilo, mohly by se konat i akce, které by na problémy tradičních lékáren upozornily výrazněji.

Menších lékáren je v ČR 600 až 700, loni muselo podle Nedopila kvůli ekonomickým problémům skončit asi 60. Potíže mají i lékárníci s provozovnami ve vlastních nemovitostech a zaměstnávající rodinu. Důvodem je třeba to, že na kraji města vznikne několik hypermarketových lékáren.

Nepříznivý trend podle Nedopila pokračuje, spolek proto žádá, aby se financování nedělo stylem “hádky na tureckém trhu”, ale zdroje byly transparentně otevřeny. Je třeba stanovit stejné koncové ceny a doplatky, aby se zamezilo zvýhodňování lidí ve velkých městech proti venkovu, řekl. Poukázal na to, že v aglomeracích s větší koncentrací klinických pracovišť jsou léky díky objemovým nákupům a zpětným bonusům levnější.

Problémy vidí i v distribuci, léčiva jako regulovaná komodita by měla být distribuována do všech lékáren bez podmínek. “Zákon o léčivech je napsán dobře, jenom mu chybí prováděcí vyhláška nebo technická novela,” míní. Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl mít možnost vymáhat dodání léčiv na základě tržních podílů tak, aby výrobci zabezpečili všechny distributory a ne jen výhradní monopolní kanály, uvedl.

“Za důležitou pokládáme i smysluplnou regulaci sítě lékáren,” řekl s poukazem na země, jako je Švýcarsko, Rakousko nebo Německo. Podle něj je nutné zavést pravidla pro vznik nových lékáren, spolek navrhuje demografická a geografická kritéria 3000 spádových obyvatel a vzdálenost 500 metrů vzdušnou čarou k nejbližšímu podobnému zařízení.

(ČTK)