Laparoskopii si nacvičí v kamionu

Barbora Silná
12. 9. 2017  ・  5 minut čtení

Dva dny si pardubičtí ortopedi a úrazoví chirurgové mohou zkoušet laparoskopické operace na sálech ve speciálním kamionu. Mobilní laboratoř je v Česku teprve potřetí.

Pardubice – Tréninkový kamion přijel v úterý do areálu pardubické nemocnice a ve svém interiéru skrývá mobilní laboratoře s plně vybavenými operačními sály. Z Pardubic se přesune do Litomyšle na mezinárodní kongres Arthrex Days 2017, jehož letošním podtitulem jsou nové trendy v artroskopii.

Operace v kamionu lékaři provádí na tzv. kadaverech tedy částech těl určených k pitvě. Podle primáře ortopedie pardubické nemocnice Petra Hozy mají k dispozici kadavery ramen a kolen. „Kadaverozní trénink je pro lékaře velice pozitivní. Můžeme si opakovaně vyzkoušet nejnovější operační techniky na reálných tělech s vysokou kvalitou výstupu, což je velmi významné pro naši běžnou praxi. Proto jsem moc rád, že tato akce probíhá v naší nemocnici,“ konstatoval Hoza.

Kamion do Pardubické nemocnice přiveze společnost Arthrex, která má v Evropě celkem tři takové mobilní laboratoře. Plně zapadají do její firemní filozofie. „Od počátku své existence klade Arthrex obrovský důraz na vzdělávání lékařů. Jasným důkazem je největší evropské tréninkové centrum v Mnichově, kde je k dispozici 45 plně vybavených operačních stanic, které umožňují lékařům reálný nácvik všech nejnovějších operačních technik. Mobilní laboratoře Arthrexu umožňují nabídnout lékařům ještě optimálnější formu tréninku i v prostředí jejich domácích klinik a oddělení pro celé operační týmy,“ uvedl obchodní manažer společnosti Aspironix, která je výhradním zastoupením Arthexu pro Česko a Slovensko, Tomáš Mucha.

Akci si pochvaluje i generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottwald, který ocenil i fakt, že pro lékaře budou k dispozici živé přenosy z operačních sálů a demonstrace některých výkonů z mobilní laboratoře kamionu. „Je to největší kongres zaměřený na sportovní medicínu a artroskopii, i s praktickým tréninkem pro lékaře, ve střední Evropě. Zúčastní se ho celá řada předních českých odborníků a očekává se i bohatá účast významných specialistů ze zahraničí. Pro naši společnost je poctou, že může tuto akci pořádat,“ uzavřel Gottwald.