Karlovarský kraj žádá výjimky z e-Receptu u některých lékařů

Barbora Silná
11. 10. 2017  ・  3 minuty čtení

Lékaři nad 65 let věku nebo ti, kteří ordinují v malých obcích, by měli mít výjimku z používání elektronického receptu.

Karlovy Vary – Žádá to Karlovarský kraj, který se s návrhem na změnu prováděcí vyhlášky obrátil na ministerstvo zdravotnictví, neboť se obává zhoršení dostupnosti zdravotní péče v regionu. Na problém upozorňovala v polovině roku také Asociace krajů, když o situaci jednala s resortem zdravotnictví a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nelíbí se ani České lékařské komoře.

Používat elektronický recept mají podle novely zákona o léčivech všichni lékaři bez výjimky od 1. ledna 2018.

„Věkový průměr praktických lékařů v našem kraji dosahuje skoro 60 let, lékaři v nejmenších obcích navíc často nemají potřebnou techniku, nebo přejíždějí mezi několika ordinacemi. Ne všude je k dispozici počítač, tiskárna a připojení k internetu,” vysvětluje iniciativu krajský radní Jan Bureš (ODS). Kraj se podle něho obává, že budou-li muset lékaři pod hrozbou sankcí předepisovat recepty výhradně elektronicky, raději opustí své praxe.

“Pro náš kraj by to znamenalo podstatné zhoršení dostupnosti zdravotní péče, a to nejen v případě praktických lékařů, ale i některých specialistů. Proto jsme přišli se zásadní připomínkou, která by situaci pomohla alespoň částečně řešit, “doplnil Bureš. Kraj nyní bude očekávat stanovisko ministerstva zdravotnictví, jež by se mělo připomínkou zabývat.

Po konzultaci s praktickými lékaři také kraj připravuje zavedení nového dotačního titulu, díky kterému by mohly obce získat dotaci na vybavení ordinací praktických lékařů informačními technologiemi. „Nový dotační titul se bude týkat obcí do 3 tisíc obyvatel. Návrhem by se mělo zabývat krajské zastupitelstvo na svém jednání na počátku listopadu,“ dodal radní.