Hejtman Půta prosadil kamaráda Marka do čela KNL

Barbora Silná
19. 1. 2017  ・  5 minut čtení

Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) si silou prosadil v zákulisí struktur Krajské nemocnice Liberec (KNL), aby se předsedou představenstva společnosti stal jeho dobrý přítel Pavel Marek.

 

Liberec – Ve středu odpoledne kvůli tomu rezignoval na členství v představenstvu společnosti dosavadní předseda představenstva a lékařský ředitel KNL traumatolog Richard Lukáš.

Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) si silou prosadil v zákulisí struktur Krajské nemocnice Liberec (KNL), aby se předsedou představenstva společnosti stal jeho dobrý přítel Pavel Marek. Ve středu odpoledne kvůli tomu rezignoval na členství v představenstvu společnosti dosavadní předseda představenstva a lékařský ředitel KNL traumatolog Richard Lukáš. Změny se odehrály, aniž by byly projednány s dalšími akcionáři – Statutárním městem Liberec (SML) a Městem Turnov. Projednány nebyly ani s náměstkem hejtmana pro zdravotnictví Přemyslem Sobotkou (ODS).

Podle informací, které má Realizace.Info, začal v pondělí na generálního ředitele a místopředsedu představenstva Luďka Nečesaného naléhat hejtman Půta s Pavlem Markem, aby mu Richard Lukáš uvolnil místo předsedy představenstva. To však Lukáš zpočátku odmítl a vyzval své kolegy, aby ho odvolali. Nakonec se ale po schůzce s hejtmanem Půtou rozhodl rezignovat nejenom na předsednictví v představenstvu, ale i na členství a zůstat prozatím jen lékařským ředitelem. Podle svědků zasedání se pouze dostavil na středeční odpolední jednání, oznámil svou rezignaci a zcela proti stanovám nominoval do představenstva anesteziologa Jiřího Nováčka, který však už z části působí v mladoboleslavské nemocnici.

Sám Pavel Marek měl své ambice kolegům v představenstvu nemocnice, kam ho dozorčí rada zvolila vloni na jaře pouze jako člena, vysvětlit existenční nutností a skutečností, že mu končí jeho angažmá ve společnosti Preciosa. Zmínil se i o tom, že měl post předsedy zastávat hned od začátku – tedy od zvolení do představenstva. Po celou dobu jeho působení v KNL se ale o její dění příliš nezajímal a s odbornými řediteli komunikoval pouze sporadicky.

Podle některých informací však tato změna není jediná. Další se chystají na příští týden, kdy má být Marek radou kraje prosazen do vedení českolipské nemocnice. I tam se má stát podle některých informací předsedou představenstva.

Ze strany hejtmana Půty nejde o první pokus ovlivnit vedení KNL bez výběrového řízení. Na podzim, se dozorčí rada vedená jeho stranickou kolegyní a semilskou starostkou Lenou Mlejnkovou (SLK), pokusila odsunout dovolbu dvou členů představenstva – Luďka Nečesaného a Milana Trpišovského. Proti pokusu se ale postavila část dozorčí rady a představenstvo vedené Richardem Lukášem – více zde a zde.

Pavel Marek, který v minulosti pracoval především ve sklářském průmyslu, však nemá – krom současného několikaměsíčního angažmá v představenstvu KNL – zkušenosti ze zdravotnictví. Za svou hlavní přednost, se kterou se netají, považuje to, že je „člověkem“ hejtmana a jejich rodiny se velmi blízce přátelí.

Změny, které se udály ve středu odpoledne v největší krajské nemocnici, kde se chystá stavba za bezmála dvě miliardy korun, překvapily i další politiky. Ti si začali ve středu večer ověřovat, zda se skutečně mohla taková změna odehrát bez předchozího projednání. Okolo nemocnic v Libereckém kraji navíc dlouhodobě krouží velcí hráči ve zdravotnictví, kteří mají zájem o pronájmy nebo privatizace nemocnic.